Która z metodyk agile jest bardziej efektywna w pracy działu prawnego?

Korci mnie, żeby użyć ulubionego zwrotu prawniczego: „To zależy”- ponieważ nie odpowiada ono wprost na postawione pytanie, śpieszę z wyjaśnieniem.

Rodzaje metodyk

Rozpocznijmy od tego, jakie w ogóle metodyki agile możemy brać pod uwagę i na czym one polegają.

SCRUM

jest to system pracy zespołu w krótkich iteracjach (sprintach). W każdym sprincie zaplanowane są konkretne zadania do wykonania. W trakcie trwania sprintu zespół skupia się na realizacji tych zadań i dostarczeniu wartościowego produktu. Główny nacisk w tej metodyce kładziony jest na pracę samozarządzającego się zespołu. W przeciwieństwie do podejścia waterfall, w Scrumie po każdym sprincie dostarczany jest produkt, podczas, gdy w ramach waterfall cały produkt dostarczany jest w jednym kroku na zamknięciu projektu.

KANBAN

metodyka ta skupia się przede wszystkim na ciągłym przepływie pracy i umożliwia łatwe zarządzanie zadaniami, poprzez wizualizację zadań do wykonania i dzielenie pracy na mniejsze zadania. Istotą jest ograniczenie pracy w toku poprzez limit WIP (Work In Progress), który polega na określaniu maksymalnej liczby zadań, które mogą być jednocześnie realizowane. Im mniej zadań „w toku” tym lepiej. Częstym przejawem wykorzystania tej metody jest praca w blokach, np. w ciągu dnia blokujemy 2-3 godziny na wykonane danego zadania lub każdego dnia 30 min rano przeznaczamy na odpowiedzi na korespondencję mailową.

LEAN

w zasadzie to Lean Management („szczupłe zarządzanie), które opiera się na minimalizowaniu marnotrawstwa i koncentrowaniu się na wartościach, jakie możemy dostarczyć klientowi. Minimalizowanie marnotrawstwa osiągane jest poprzez odrzucanie wszystkiego, co nie dodaje produktowi i klientowi żadnej wartości. Lean to racjonalizacja zarządzania pracą, a także nieustanne dążenie do doskonałości (po japońsku „kaizen”). Istotą jest dążenie do uzyskania wysokiej produktywności i jakości, przy maksymalnym usprawnieniu organizacji i procesów pracy.

Metodyki agile a praca prawnika

Zła wiadomość jest taka, że nie da się jednoznacznie stwierdzić, która z wyżej wymienionych metodyk agile jest najlepsza dla pracy prawników (chociaż często pojawiają się zdania, że jednak Kanban jest najbardziej odpowiedni). Na szczęście jest też dobra wiadomość. Otóż metodyki agile są na tyle uniwersalne, że każda z nich może być z powodzeniem stosowana w różnych dziedzinach, również w pracy prawnika.

Istotą jest to, żeby wybrać metodykę, która z nami najbardziej rezonuje i dostosowana jest do potrzeb naszych klientów lub organizacji, w której pracujemy. W mojej opinii wartością dodaną dla prawników jest poświecenie czasu na zapoznanie się ze wskazanymi przeze mnie powyżej metodykami, aby poznać ich główne zasady, cele i wartości oraz jakie są ich zalety i wady. A przede wszystkim odnaleźć metodykę, którą najbardziej czujemy i jest z nami spójna.

Pięknem każdej z tych metodyk jest ciągłe doskonalenie procesu w oparciu o informacje płynące z zespołu i od klientów. Patrzymy na to co nie zadziałało albo mogło zadziałać lepiej, ale nie pod kątem szukania winnych, tylko pod kątem wspólnego wypracowana rozwiązania, które pozwoli nam być lepszym i bardziej efektywnym zespołem. Ja z przyjemnością zmierzę się z wyzwaniem, aby każdą z nich zaprezentować w kolejnych publikacjach. Mam zamiar zrobić to z perspektywy prawnika praktyka, jak również osoby zakochanej w agile.

A może hybryda?

A co jeżeli pomimo zgłębienia każdej z metodyk nadal nie jesteśmy w stanie wybrać tej jedynej? Patrząc na pracę prawnika z lotu ptaka to w zasadzie każdy z elementów metodyki agile może zostać w niej wykorzystany. Praca prawnika jest specyficzna, jak również każdy prawnik ma swój styl i ulubioną metodę pracy. Uważam również, że nie ma jednego rozwiązania idealnego dla każdej organizacji. Na szczęście metodyki agile są na tyle uniwersalne, że można je dowolnie modyfikować w zależności od potrzeb. Mają też one wiele punktów stycznych. Skoro możemy je modyfikować, to dlaczego nie możemy stworzyć hybrydy w celu znalezienie rozwiązania szytego na naszą miarę? Nie ma zakazu mieszania metodyk agile. Bądźmy elastyczni. W końcu to agile.

Podsumowanie

Każda z metodyk agile może być wykorzystywana w pracy prawnika i każdy powinien sam wybrać taką, która najbardziej mu odpowiada. Nic nie stoi na przeszkodzie stworzenia metodyki będącej ich hybrydą. Kluczowe jest to, że niezależnie od wybranego rozwiązania, zawsze należy mieć w głowie podstawowe wartości i cele agile, bez których agile nie istnieje. Pamiętajmy o istocie stałej komunikacji z klientem, dopasowywaniu się do jego potrzeb, elastyczności oraz konieczności zwinnego dostosowywania się do zmieniających się warunków.

KONTAKT:

Przetwarzamy Twoje dane w celach kontaktowych, szczegóły w naszej